Vindskydd – Glaskogens Naturreservat
Sov under (nästan) bar himmel i storslagna och vilda Glaskogens Naturreservat. En enkel men speciell övernattningsupplevelse! I reservatet finns över 30 mil vandringleder, djupa skogar, glittrande sjöar och många vindskydd. Med Glaskogskortet får du fri tillgång till alla vindskydd, den utplacerade veden och de andra faciliteterna i naturreservatet. I området finns även enkla stugor där du kan övernatta på granbädd eller sovbrits (ingår i Glaskogskortet).

Kolarkoja
Vid Brunskogs Hembygdsgård kan du övernatta i en historisk kolarkoja – en verkligt unik upplevelse! Kolmilor började användas redan under medeltiden för att framställa kol till smideshärdar och förekom ända in på 1900-talet i Västsverige. Förkolningen sätts igång genom att täcka en hög av ved med jord, torv, gräs och sand och sedan tända milan. Milan brinner inte med öppen eld utan pyr bara. Om milan skulle fatta eld förbränns veden och det bildas aska istället för träkol. Milan övervakades dag och natt av kolare som bodde i just kolarkojor. Kolning upphörde i stort sett i samband med andra världskrigets slut 1945.
Här kan du koka kaffe över den öppna elden, sova på en granbädd och njuta av den vackra omgivningen vid sjön Värmeln. På området finns många äldre byggnader som inrymmer både smedja, keramikverkstad, sommaröppet café, handelsbod och restaurang.
