Jack är sångtextförfattaren, kompositören och icke minst artisten med fyra rosade fullängdsalbum på meritlistan. Till det, och icke minst, son till en av vår tids mest kända och folkkära artist, Cornelis Vreeswijk. Äntligen är han tillbaka på scenen efter en tids sjukdom och det är med stor glädje vi hälsar honom välkommen till Molkom!
Artisten I'm Kingfisher, från Grums och tidigare elev vid Molkoms folkhögskola, fick pris som årets singer/songwriter 2020 på Manifestgalan för sitt album The Past has begun med motiveringen att han "med enkla medel och drabbande lyrik, om det stora och det lilla i livet, renodlat sitt uttryck och den indiefolk han gjort till sin egen".
Musik i Molkom erbjuder en intim konsertupplevelse med musiken i centrum. Vi arrangerar i samarbete med Molkoms folkhögskola och med stöd av Karlstads kommun.
Molkoms Folkhögskola
Mejerivägen 3, 66060 Molkom