The Cardigans invigde Nöjesfabriken i oktober 2003 och nu är de redo att sätta segel mot 20 nya år. Men först av allt ska de fira detta rejält. Firandet pågår under hela vecka 42 men når sitt crescendo under fredagen. Förutom en rad andra överraskande happenings under denna glamourösa fredagskväll så står Frank Martini i centrum att förgylla jubileumet.
FRANK MARTINI
De har bjudit in Frank Martini till Nöjesfabriken för att ordentligt få fira Nöjesfabrikens första tjugo år. Under kvällen kommer ni få möta Frank Martini och hans orkester The Roaring Twenties, glamorösa showgirls, fantastiska dansare, spektakulära cirkus, burlesque och dragshow-artister samt the queen of swing; DJ Miss Martini. Det blir champagne, det blir fest och det blir dans som om det inte fanns någon morgondag. Omge dig med skönheten och musiken omkring dig. Välkommen till ett oförglömlig jubileumskväll på Nöjesfabriken - Party of the Century!
ÅLDER: 23+
KLÄDKOD: Festligt och som du vill (alla som klär sig i 20-talsstil är med i utlottning av ett guldkort som ger dig fria konserter under ett helt år)
Läs mer: https://www.nojesfabriken.se/event/frank-martini-party-of-the-century/
Gammal fabrik som är ombyggd till ett nöjescentrum för alla åldrar. Ligger i stadsdelen Herrhagen i Karlstad.
Nöjesfabriken
Karlagatan, 42, 652 23 Karlstad
Intill slussvakten på Herrhagen.