Jag handlar lokalproducerad mat och dryck eftersom jag värnar om min egen hälsa och kropp, min bygd och miljön. Det är win-win för alla!
Christina Skan
Det är enkelt att handla och äta lokalproducerat!
Vissa producenter har sina produkter i dagligvarubutikerna, håll utkik efter lokala skyltar. Nästan alla lokala produkter finns i gårdsbutikerna; Retrovågen (mitt i centrum), Gårdsbutiken på Karaby Gård (precis vid stadsgränsen) och Hygns Vilt (ca 25 km söder om Kristinehamn). Restaurangerna ligger både centralt och på landsbygden.
Detta händer i nätverket framöver
Visa alla evenemang i KhamnAktuellt:
- Gårdsbutiken på Karaby Gård har öppet fredagar och lördagar, läs mer.
Nätverkets gårdsbutiker och butiker med lokala delikatesser
Visa alla gårdsbutiker i KhamnREKO-ring
REKO-ring är ett nationellt koncept där mat- och dryckesproducenter säljer direkt till konsument – utan mellanhänder. Du kan diskutera produktion och många gånger skapa en relation till producenten. Utan mellanhänder blir priset lågt och producenten får bättre marginaler än annars. I Kristinehamn arrangeras REKO-ring på tisdagar varje ojämn vecka. Utlämning sker 17.00-17.30 på parkeringen på Dalavägen 23 utanför Wermlands Brygghus. Beställer gör man genom att gå med i Facebook-gruppen. Allt måste förbeställas. Betalning sker vid beställning eller på plats vid utlämningen.
Producenter och restauranger i nätverket
Visa alla gårdsbutiker i KhamnUpptäck skillnaden!
Har du provat att smaka nyskivad tunt rökt skinka från en lokal producent och sedan jämföra med jämnrund, plastinpackad skinka från en fabriksproducent? Gör det. Smaken är väsensskild. Har du provat hjortronsylt med 65% bär och sedan jämfört med fabriksproducerad hjortronsylt? Älskar du äppelmust? Köp lokalt pressad äppelmust och njut av den rika smaken – ren och skär äppelsmak, utan några som helst tillsatser!
Färska rotfrukter
Praliner från Wall Choklad
Ölme Prästgård 2023
Wermlands Brygghus hantverksbryggeri
Gamla traditioner och familjeföretag
Flera av de lokala matproducenterna har gamla anor, Hygns Vilt startade 1997, Burhöis Grönt, Lindbergs Fisk och Mor Carins Ostkaka är alla familjeföretag som drivs av andra generationen. Det lokala hantverksbryggeriet, Wermlands Brygghus, startade 2013 som det första hantverksbryggeriet i Värmland under närtid. Ölme Prästgård Gästgiveri har serverat mat lagad på lokalproducerade råvaror sedan starten 2003.
Ypperliga förutsättningar
Kristinehamn har fantastiska förutsättningar för att producera allt från sylt till hantverksöl, jaga, fiska och bedriva jordbruk – och dessutom gamla traditioner och anor kring mathantverket.
Gårdsbutiken på Karaby Gård
Retrovågen – delikatess- och retrobutik
Färska rotfrukter på marknaden
Hygns Vilt Gårdsbutik och Rökeri
KRITERIER FÖR ATT INGÅ I SMAKA PÅ KRISTINEHAMN
Smaka på Kristinehamn är ett samarbete mellan näringsidkare med målsättningen att profilera Kristinehamn som kulinarisk matdestination genom kvalitet, omtanke och upplevelse. Smaka på Kristinehamn har också målsättningen att stärka relationerna mellan lokala producenter och leverantörer och främja deltagarnas ekonomiska intressen. I samarbetet ingår även kommunala enheter med intresse kring lokalproducerad och hantverksmässig matproduktion.
Ett Smaka på Kristinehamn-företag delar den här visionen/drömmen/målsättningen och nischar sig genom att producera, sälja eller servera varor eller produkter som är helt eller delvis hantverksmässigt framställda och/eller närproducerade. Man har även gärna ekologiska, krav- eller rättvisemärkta produkter och är självklart registrerat i Kristinehamn. Man engagerar sig i frågor kring lokalproducerad och hantverksmässig produktion och sätter det goda värdskapet i fokus.
Lokalodlade grönsaker
Mor Carins Ostkaka och kalvdans
Övrigt att läsa om
- Vänervyer – unika vyer över EUs största sjö
- Världens största Picassoskulptur – står vid Vänerns strand och blickar mot horisonten
- Sötvattenskärgård – strandpromenad, rikt fågel- och fiskliv samt turbåtar sommartid
- Nationellt viktig historia – här hölls Järnbörsen och här bodde kuppmakare Adlersparre
- Cykla – över 20 cykelleder, bl a Vänerleden
- Vandra – fler än 20 vandringsleder, bl a Järnleden
- Naturupplevelser – tips från några invånare
- En helg i Kristinehamn – kulturfokus