Munkfors
En del av Värmland
Se och göra
Sommarens utställning TonArt gästas av de speciellt inbjudna utställarna Plura och Tina Ahlin. Totalt medverkar sjutton konstnärer - du hittar säkert något som passar dig!
Lördag 17 juni slår portarna äntligen upp igen och årets tema bäddar för en tongivande och spännande säsong!
Klockan 12.00 invigs utställningen tillsammans med tonarter från Plura, Tina Ahlin och Göran Samuelsson.
Så, vad säger utställningens samordnare Hans Westlund om årets tema?
”Min tanke med temat är ju lite av en ordvits i sig men går också så klart till musiken. Musik och konst är närbesläktade i min värld och i min ateljé vill jag gärna ha musik när jag arbetar. Valet av låtar påverkar själva skapandet och även det slutgiltiga resultatet. Nu vill jag veta hur andra konstnärer tolkar temat.”
För åttonde året i rad har konstnären och poeten Hans Westlund fått förtroendet att ansvara för säsongens sommarutställning på Laxholmen kulturhus i Munkfors.
Villfarelser & Depressiva döden | Anki Fahlstad | Göran Samuelsson
Helena Gullström | Stefan Lindqvist | Anna Ileby
Alf Woxnerud | Mia Jansson | Albin Siggesson
Elisabeth Utvik Ruud | Jonas Holmström | Sofia Linder
Rune Martinsen | Laila Fjellheim Sidetun | Mark van den Heuvel
Hans Westlund
Årets gästutställare: Plura (Per Jonsson) och Tina Ahlin.
Räkna med en intressant blandning av konst i år!
På Laxholmen kulturhus facebook-sida, som du finner här, kan du också få information om sommarens utställning, bland annat en presentation av varje konstnär.
Likt fjolårets säsong kommer det även i år finnas en avdelning med fritt skapad konst av medverkande från daglig verksamhet i Munkfors kommun.
Hyllningsdagar 6-9 juli
Alla som besöker Laxholmen kulturhus under dessa dagar har möjlighet att vinna en unik skulptur skapad av Bo Englund.
Bo var skulptör och arbetade i bland annat brons, trä, stål och sten. Han föddes i Munkfors 10 april 1929 och avled i en ålder av 93 år den 15 oktober 2022 i Strängnäs.
Munkfors kommun har under åren mottagit flera donationer och innehar i dag en gedigen samling av skulpturer. Skulpturerna i den stora donationen 2002 var skapade med inspiration från bland annat Genesis, Ikaros och Yin-Yang, konstverk som vill uttrycka en hyllning till livet och kärleken.
Förutom den samling av skulpturer som finns som permanent utställning på Laxholmen kulturhus sedan 2012, finns också en mängd skulpturer utplacerade i och omkring centrumområdet.
På turistinformationen finns karta och beskrivning till Skulpturpromenaden i Munkfors centrum.
Missa inte barnens skaparhörna där de kan göra sina egna målningar att hänga upp!
2022
100%Palett
Initiativtagare Hans Westlund samt ytterligare 19 konstnärer. Gästutställare: Dregen & CajsaStina Åkerström.
2021
Mörkret och ljuset/The darkness and the light.
Initiativtagare Hans Westlund samt ytterligare 26 konstnärer. Gästutställare: Petter Alexis Askergren.
2020
RecycleArt 2020.
Initiativtagare Hans Westlund samt ytterligare 26 konstnärer.
2019
NATURE OFF COURSE.
Initiativtagare Hans Westlund samt ytterligare 26 konstnärer.
2018
#ART144VÄRMLAND.
Initiativtagare Hans Westlund samt 47 konstnärer från samtliga 16 värmländska kommuner med vardera 3 bidrag.
2017
TBTH - The Best They Have.
Initiativtagare Hans Westlund samt ytterligare 11 konstnärer.
2016
Go big or go home - go small or do not go at all.
Initiativtagare Hans Westlund samt ytterligare 16 konstnärer.
2015
Göran Hägg & Stefan Lindqvist: Tung. Bo Englund & Axel Florin. Josefin Elfgren: Late night wine art
2014
Åke Mokvist: De ovanligas museum. Bo Englund & Axel Florin. Konst från Hans Jansens galleriverksamhet: De drogo till Värmland. Team Book: Vår resa i körslaget 2013
2013
Åke Mokvist: De ovanligas museum. Bo Englund & Axel Florin. Samlingsutställning: Älgutställning.
2012
Åke Mokvist: De ovanligas museum. Bo Englund, Axel Florin, Robert Jäppinen och Knut Olsson.
2011-2005
Lars Lerin
Laxholmen kulturhus är en av Värmlands till ytan största utställningshallar.
2023
17 juni-27 augusti
Torsdag-söndag 11.00-17.00 (midsommarafton stängt)
Vernissage
Lördag 17 juni, 11.00-17.00
Laxholmen Kulturhus ligger vackert beläget vid Munkforsen, Klarälvens högsta naturliga vattenfall, i Bruksparken.
Laxholmsvägen 6, 68431 Munkfors
Beläget cirka 1 kilometer från Munkfors centrum. Skyltat från riksväg 62. Länsbuss, linje 600, stannar vid Munkfors centrum samt några hundra meter norrut vid Majas gatukök.
Pristyp: Vuxen
Pris: 80 kr
Pristyp: Pensionär
Pris: 60 kr
Pristyp: Barn och ungdom
Beskrivning: Fri entré för barn och ungdom till och med 15 år, i sällskap av minst en betalande vuxen