Färden tar dig rakt in i gammelskogen vid Naturum Värmland, genom friluftsmuseet och djurhagar. Du får veta en hel del om parkens ursprung, de olika byggnaderna och historiska milstolpar. Under sommaren trafikerar rundturståget Conrad Höök parken varje dag. Du får en guidad tur längs småvägar och stigar och upptäcker enkelt den vackra naturen med skogen och vattnet, kulturhusen och Lillskogen med alla djuren.
Rundturen tar knappt 20 minuter. Biljetter köper du i kiosken, det kostar 50 kr och är gratis för barn under 3 år. Nytt för i år är att du köper biljett till en särskild tid och med bestämd sittplats. Kl. 14 ges guidningen på engelska, övriga rundturer är på svenska.
Mariebergsskogen är Karlstads stadspark. Den skänktes till Karlstads stad på 1800-talet av dr Conrad Höök. Här finns djurparken Lillskogen, Naturum Värmland, Lekträdgården, friluftsmuseum, rundturståget, badplats, skridskobana och massor av härliga upplevelser. Öppet alla dagar, året om, fri entré.
Mariebergsskogen
Treffenbergsvägen 20, 65229 Karlstad