Föreningen Degerfors Folkpark invigdes den 16 juni 1912 och har fortfarande verksamhet igång under sommaren, så som trivseldans, bingo och barnteater.
Invigning av Folkets park 1912
På våren 1912 köpte Degerfors arbetarekommun en tomt i Ängebäck för att anlägga Folkets Park. Tomten om fem tunnland köptes av Karl Jansson i Agen för 5.000 kr. Medlemmarna gick till verket med stor entusiasm och redan till midsommaren samma år var den första dansbanan klar.
Den 28 juli förrättades officiell invigning av Fritz Olsson. Året efter byggdes inträdesport med biljettkiosker. 1925 byggdes en ny dansbana med en stor tak-kupol. Till Folkets Park-rörelsen hör sedan gammalt teater och musikverksamhet och redan 1913 stod den första scenbyggnaden klar och 1923 byggdes en ny och rymligare teaterbyggnad.
Degerfors Folkets park
Gamla Björneborgsvägen, 25, 69333 Degerfors