Andas ut. Andas in. Äventyret väntar runt hörnet.



Här möts det gröna Värmland och Vänerns sötvattensskärgård – en plats för stilla stunder och stora upplevelser. Vandra, cykla, fiska eller ta en tur med kajaken. Äventyret behöver inte vara högt och vilt – det kan vara just det där lilla ögonblicket när du känner dig helt fri. När dagen går mot kväll är det lyxigt att skämma bort sig med en god måltid, en skön säng och en god natts sömn i Kristinehamn.
Naturkartan
Fem anledningar att packa ryggsäcken
I Kristinehamn behöver du inte resa långt för att komma bort. Här är fem sätt att uppleva naturen – nära, enkelt och precis så stilla (eller äventyrligt) som du vill ha det.
- Med hjälp av gångbroar vandrar du på tre öar i Vänern. Njut av värmlandsskogen, öliv och horisonten.
- Paddla över Vålösundet in i Ringbergssundet och känn friheten med fågellivet i vassen, solnedgång och tystnaden. På paddla sidan hittar du bla paddelkarta över Vålösundet.
- Cykla nära Sveriges största sjö – Har du barnen med dig, letar efter färdiga tredagars cykelpaket eller önskar mer information om den nationella cykelleden, då klickar du in dig på cykelsidan
- Tycker du mer om att cykla snabbt på grusvägar i skogen är MTB Biking Värmland något för dig. I Kristinehamn finns fem godkända leder på tre platser. Mer info om lederna hittar du i denna länk.
- Vandra genom hagmarken på Dyröns naturreservat så kommer belöningen i form av den storslagna Vänerhorisonten.





Utflyktspärlor
Är du på jakt efter en härlig utflyktplats? I Kristinehamn finns många pärlor att besöka. Här är några förslag:
- Vid Kungens rastplats hittar du flera rastbord, vindskydd och grillplatser. Här kan du laga mat över öppen eld och njuta av en storslagen Vänerutsikt.
- Även Jutvikens badplats erbjuder fina möjligheter till grillning och Vänervyer. Ta med Picknickfilten och passa på att bada vid den långgrunda sandstranden.
- Inre Kilsviken Vandra den 900 meter till fågeltornen i Inre Kilsviken. Kliv sedan upp i tornet och spana in fågellivet. Tips: köp med picknicken hos Hygns Vilt som ligger i närheten.
- Ta en vandring i Varnans Bäckdal och njut av stillhet, vattnets brusande, härliga stigar och fågelkvitter på denna 3 kilometer långa led.
- Längs med Hiking Värmland leden Järnleden finns många trevliga rastställen som du kan ta dig till även utan att vandra hela, den 30 kilometer långa, leden. Vi föreslår: Fornborgen, Niklasdam eller Ljustjärnen. Sätt dig ned på bänken vid Fornborgen och dröm om forna tider. Eller ta med något gott att grilla och njut av utsikten vid Niklasdam eller Ljustjärnen.
Missa inte…






